Toni Schumacher – Gryźć trawę

Pod tym tytułem Harald „Toni” Schumacher zabiera czytelnika na wycieczkę po swojej krainie. Bramkarz znany młodzieży zwłaszcza jako autor faulu na francuskim obrońcy(!) Patricku Battistonie w półfinale mistrzostw świata w Hiszpanii w 1982 roku. (Wystarczy wpisać „schumacher battiston” w wyszukiwarkę YouTube.)

Znakomita lektura dla, bez wyjątku, każdej osoby, której zainteresowania sportowe wychodzą poza relacje telewizyjne. Schumacher demonstruje wyjątkowy wśród piłkarzy insight na tematy futbolowe, ale pozaboiskowe, w tym samym czasie równie konstruktywnie dyskutując nad aspektami gry zarezerwowanymi dla bramkarza.

Mimo wszystko nie można ukrywać, że motorem książki jest sprawa Battistona. Mimo usilnych starań autora, aby stało się inaczej, historia piłki nożnej zapamiętała Toniego Schumachera jako bezmyślnego brutala, który nie znalazł w sobie wystarczająco instynktu samozachowawczego, aby podejść do rywala, którego we własnym polu karnym pozbawił przytomności. Innymi wartymi szczególnej uwagi fragmentami są: atak na graczy Bundesligi – leniwe wory – i inne przymioty niemieckich rozgrywek; rozdział Farmakologia i seks; akapity, w których Schumacher przedstawia swoją wizję sterowania niemiecką piłką nożną. Kilka z jego pomysłów zostało wcielonych w życie, reszta brzmi jak sen pijanego gracza w Football Manager.

I jeszcze kilka mało ważnych spraw: tłumacz mógł nie oddać pełnego spektrum językowego żywiołowego Niemca. Napisana językiem przeciętnego dziennikarza, nie jest w swoim gatunku rewolucyjna. W trakcie lektury od czasu do czasu reagowałem uczciwym, głośnym rechotem. W jakim celu zmiana tytułu z Anpfiff na Gryźć trawę?

Warto przypomnieć, że książka Battistona ujrzała światło dzienne w dziwnym momencie w dziejach futbolu, w ostatnich latach, kiedy pieniądze od reklamodawców niepotrzebnie nie regulowały zbyt wielu aspektów tego sportu. Z Wikipedii: The book achieved its own measure of controversy for entirely different reasons; it included graphic accounts of alleged but unproven improprieties by German football players, including substance abuse. This resulted in Schumacher’s exclusion from the German national team and his long-term Bundesliga club, 1. FC Köln. Rooney, Gerrard – kiedy ostatnio Franz Beckenbauer wyrzucił was z drużyny narodowej?

Reklamy