Jacek Gmoch – Alchemia futboluJacek Gmoch – Alchemia futbolu

Większość młodych kibiców uważa Jacka Gmocha za śmiesznego staruszka z telewizyjnego studia, he he he. Uwaga, idioci!Jacek Gmoch był piłkarzem Legii Warszawa, reprezentacji Polski, asystentem Kazimierza Górskiego, a potem pierwszym trenerem reprezentacji. Nie zbliżył się do sukcesów Pana Kazimierza – na Mundialu w 1978 w Argentynie odpadliśmy w ćwierćfinale.

Jacek Gmoch pionierował w Polsce kilku trendom, które są nieodłączną częścią nowoczesnego futbolu. Tworzył rozbudowane banki danych o zawodnikach. Próbował ustawienia 4-6-0. Nauczył Greków grać w futbol. Wybrali go tam ligowym trenerem lat 80. i jednym z pięciu najlepszych ligowych trenerów wszechczasów. Ale skąd wy o tym możecie wiedzieć, jak nawet nie wiecie, kto to Krzysztof Warzycha.

Jego książka (korzystał z warsztatu pisarskiego kogoś innego, ale podejrzewam, że jako absolwent Politechniki Warszawskiej mógłby sobie dać radę w pojedynkę) darzona jest wielką estymą w światku futbolowym. Pomimo tego nie jest dostępna w żadnej wrocławskiej publicznej bibliotece, a udało mi się ją zdobyć po półtora roku czyhania. Biały kruk.

Książka zawiera masę bezcennych, rzadkich informacji i (he he he) ciekawostek na temat historii futbolu. Wydawnictwo na krajową skalę wyjątkowe. Kompendium taktyki futbolowej aż do wczesnych lat 80.

Reklamy